Snitt & Statistik

Här har vi samlat all möjlig och omöjlig snitt och statistik.
Klicka i menyn till vänster för att djupdyka i siffror på kors och tvärs.

 

Snittlistor

Svenska Bowlingförbundets rankingsystem
 
 
Bulltoftas egen snittlista
Snittlista för innevarande säsongen.
Loader Laddar…
EAD-logga Tar det för länge?

Ladda om Ladda om dokument
| Öppna Öppna i ny flik

Ladda ner [48.11 KB]


 
Ladda ner tidigare säsonger:
 
 

Maratontabell

Antalet spelade matcher i A-laget

Senast uppdaterad november 2020

Loader Laddar…
EAD-logga Tar det för länge?

Ladda om Ladda om dokument
| Öppna Öppna i ny flik

Ladda ner [64.24 KB]

Jämna 100-tal matcher

 

100:e A-lags matchen

Nr
Datum
Namn
Resultat
Motståndare
1721118Stig Nilsson780 pBK Will
2750315Roland Karlsson841 pUllevi
3760229Lennart Ekberg770 pBK Mariedal
4770226Lars Johansson708 pIFK Göteborg
5780916Sixten Svärd141 p / 1Örgryte IS
6780923Bengt Magnusson755 pBK Monark
7790922Kent Strömberg735 pBK 1927
8800224Bertil Magnusson727 pBK Brandkåren
9801109Norbert Fischer668 pBK Ohm
10810214Kurt Lindberg710 pIFK Malmö
11821120Tommi Carlsson665 pBK Buster
12830416Dick Säfström728 pBK Gripen
13840908Bengt Lilja768 pArlövs BK
14870131Göran Kaspersson699 pBK Flopp
15870131Christer Persson476 p / 3BK Flopp
16881210Leif Schröder768 pUp And Down
17900224Kenneth Granndén738 pBK Mamba
18931017Alf Gunnarsson750 pSöderkulla BK
19941203Paul Broberg743 pArlövs BK
20951014Ulf Klint761 pBK Tipp
21960907Kent Grönqvist574 p / 3Osby BS
22961019Lars-Olle Trevéus714 pBK Briotoy
23961110Anders Persson727 pBK Grabbers
24000902Niclas Nord846 pBK Kronan
25040425Håkan Gottfries817 pBK Centrum
26040828Jan Persson568 p / 3BK Strået
27041121Jan-Erik Nyman844 pBK Grabbers
28090419Niklas Clarberg815 pBK Ohm
29090425Markus Clarberg334 p /2Vårkulla BK
30090912Mikael Gottfries760 pBK Albatross
31111008Joakim Pålsson848 pBK Borgen F
32131123Pär Holmström899 pBK Flax
33161029Bertil Henriksson836 pTollarps BK
34170924Petro Härfstrand854 pTeam Lerum
35180218Frank Selander893 pBK 59:an
36220403Jan Simonsen839 pFull House

200:e A-lags matchen

Nr
Datum
Namn
Resultat
Motståndare
1850112Kent Strömberg714 pLandskrona BoIs
2850223Lennart Ekberg766 p BK Sydsta
3871003Dick Säfström814 pUp And Down
4900331Tommi Carlsson659 pBK Adept
5930424Leif Schröder382 p / 2Panda BK
6940910Kenneth Granndén797 pKorsavad BK
7990929Ulf Klint811 pBK Ecco
8010324Kent Grönqvist338 p / 2Team Osby
9040222Niclas Nord759 pStaffanstorp BK
10060402Paul Broberg837 pABeCe
11071201Anders Persson754 pKulladals BS
12100417Jan-Erik Nyman765 pVårkulla IK
13130406Niklas Clarberg952 pBK 59;an
14130421Markus Clarberg697 p / 3BS Bockarna
15131116Mikael Gottfries899 pHöganäs BC
16220116Bertil Henriksson858 pTeam Pergamon F1

300:e A-lags matchen

Nr
Datum
Namn
Resultat
Motståndare
1890305Lennart Ekberg765 pBK Adept
2911019Dick Säfström535 p / 3BK Syd
3940910Kent Strömberg741 pKorsavad BK
4970222Tommi Carlsson808 pBS Team Tollarp
5970412Leif Schröder729 pBS Team Tollarp
6030125Ulf Klint792 pBK Strike
7090913Niclas Nord835 pFull House
8170916Niklas Clarberg905 pIS Göta F
9171021Markus Clarberg815 pKulladals BS
10190922Mikael Gottfries777 pTeam Clan F
  

400:e A-lags matchen

Nr
Datum
Namn
Resultat
Motståndare
1930123Lennart Ekberg914 pArlövs BK
2000331Leif Schröder692 pBK MAD
3061202Ulf Klint716 pBK Finn
4121020Niclas Nord499 p /3FH Engelholm 

500:e A-lags matchen

Nr
Datum
Namn
Resultat
Motståndare
1970301Lennart Ekberg747 pTramo IF
2050305Leif Schröder735 pBK 59:an

600:e A-lags matchen

Nr
Datum
Namn
Resultat
Motståndare
1001021Lennart Ekberg800 pTeam Osby
2100320Leif Schröder846 pBK Borgen

Höga slagningar

1000-slagningar

Nr
Datum
Namn
Resultat
Lag
1080921Niklas Clarberg1045A-Borta
2081025Niklas Clarberg1017A-Hemma
3081129Niklas Clarberg1000A-Hemma
4090131Mikael Gottfries1064A-Hemma
5090131Niklas Clarberg1057A-Hemma
6090131Joakim Pålsson1016A-Hemma
7090221Markus Clarberg1051A-Hemma
8090228Niklas Clarberg1025A-Hemma
9100327Niklas Clarberg1032A-Hemma
10121201Joakim Pålsson1006A-Hemma
11130126 Niklas Clarberg1007A-Hemma 
12131116Pär Holmström1047A-Hemma
13140118Niklas Clarberg 1027 A-Hemma
14171118Niklas Clarberg1007A-borta
15180113Niklas Clarberg1014A-hemma
16180203Niklas Clarberg1049A-hemma
17181201Bertil Henriksson1043A-hemma
18190119Niklas Clarberg1060A-borta

A-lagets 800-resultat i följd

Datum
Namn
Antal 800:a i rad
661119Roland Karlsson1:a 800:a resultatet.
721125Lennart Ekberg2st. 
721125Lennart Ekberg3st. 
730113Lennart Ekberg4st. 
880319Lennart Ekberg5st. 
880409Lennart Ekberg6st. 
880409Lennart Ekberg7st. 
100123Niklas Clarberg8st. 
100130Niklas Clarberg9st. 
110320Niklas Clarberg10st.
110326Niklas Clarberg11st.
110326Niklas Clarberg12st.
190216Bertil Henriksson13st
190217Bertil Henriksson14st
190224Bertil Henriksson15st
190302Bertil Henriksson16st
190310Bertil Henriksson17st
190310Bertil Henriksson18st
190330Bertil Henriksson19st
190406Bertil Henriksson20st
  

A-lagets 900-resultat i följd

Datum
Namn
Antal 900:a i rad
770910Alf Dehlin1:a 900:a resultatet
991024Leif Schröder2 st. 900:a resultat i rad
080315Niklas Clarberg3 st. 900:a resultat i rad
090228Niklas Clarberg4 st. 900:a resultat i rad

A-lagets 1000-resultat i följd

Datum
Namn
Antal 1000:a i rad
080921Niklas Clarberg1:a 1000 resultatet.

Missfria matcher i följd

Datum
Namn
Antal
001014Lennart Ekberg2:a gången i rad.
001014Lennart Ekberg3:e gången i rad.
001021Lennart Ekberg4:e gången i rad.
90228Niklas Clarberg5:e gången i rad.

Klubbrekord

Rekorden för våra lag ser för tillfället ut så här.

8-manna lag – 7632

Detta var det 20:e högsta rekordet som slagits under BBK:s historia när vi mötte BK June på hemmaplan 2009/01/31. Spelarna som spelade och slagpoängen ser du nedan.

Bulltofta BK- June BK  7632-7342
Mikael Gottfries1064p
Niklas Clarberg1057p
Joakim Pålsson1016p
Markus Clarberg967p
Dennis Olsson885p
Paul Broberg884p
Niclas Nord883p
Jan-Erik Nyman419p
Leif Schröder457p
Serie 1
Serie 2
Serie 3
Serie 4
1851p1929p1945p1907p
4-manna lag - 3282
BBK-Öresund 3282-2551
Markus Clarberg941p
Niklas Clarberg921p
Niclas Nord829p
Magnus Nielsen591p

Individuella rekord

300-serier
Leif Hellsén880918
Paul Broberg910429
Paul Broberg960120
Håkan Gottfries031018
Mikael Gottfries090131
Mikael Gottfries090131
Markus Clarberg090221
Markus Clarberg100605
Jan Simonsen120324
Jan Simonsen120405 
Joakim Pålsson130421
Pär Holmström130430
Pär Holmström131116
Bertil Henriksson160123
Niklas Clarberg180113
Petro Härfstrand200104Skånetouren
Bertil Henriksson200222
4 serier
Claes Johansson724650919
Claes Johansson735651017
Karl-Åke Blomqvist784651023
Sixten Swärd788660924
Roland Karlsson817661119
Stig Nilsson824670402
Gert Johansson829680922
Claes Johansson856681012
Lars-Erik Karlsson859701010
Bengt Magnusson877711023
Bengt Magnusson883750913
Lennart Carlsson885770213
Alf Dehlin904770910
Håkan Nilsson971771126
Ulf Klint989921018
Paul Broberg990040828
Niklas Clarberg1045080921
Mikael Gottfries1064090131
8 serier
Amerikanskt spelsätt
Markus Clarberg1945p
Europeiskt spelsätt
Niklas Clarberg 2045p